Zalew Wiślany

Zalew Wiślany to duża zatoka Morza Bałtyckiego - całkowita powierzchnia to ponad 800 km², w granicach Polski leży tylko 328 km². Od otwartego morza zalew oddziela Mierzeja Wiślana, a łączy go nim Cieśnina Piławska.

Zalew Wiślany w liczbach:

  • średnia głębokość - 2,7 m
  • długość - 90,7 km (na terenie Polski 35,1 km)
  • szerokość - od 6,8 do 13 km

Największe rzeki wpływające do zalewu to: Pregoła, Pasłęka, Elbląg, Nogat, Szkarpawa i Świeża. Dzięki tym rzekom do zalewu wpływa ciągle woda słodka, w czasie sztormów poprzez Cieśninę Piławską do zalewu wdzierają się słone wody Morza Bałtyckiego, co powoduje że Zalew Wiślany charakteryzuje się lekkim zasoleniem, które zmniejsza się wraz z odległością od cieśniny.

Zalew Wiślany to zbiornik wodny o dużej zmienności poziomu wody, dochodzącymi do 1,5 metra w ciągu doby, powodowanymi wiatrami. Przy brzegach ciągną się rozległe pasy szuwarów, o szerokości do setek metrów. Zalew Wiślany to niezmiernie ważny obszar przyrodniczy - to jeden z ważniejszych obszarów rozrodczych śledzia w Bałtyku Południowym, miejsce najliczniejszej w Polsce kolonii lęgowej kormoranów i ważne miejsce lęgowe czapli siwej. Każdego roku, w czasie swoich wędrówek zatrzymują się tutaj setki tysięcy ptaków wodnych i wodno-błotnych.

Zalew Wiślany to także lubiany akwen do uprawiania sportów wodnych. Jego płytkie wody szybko się nagrzewają i nawet wiosną można tutaj uprawiać windsurfing. To także dobre miejsce dla żeglarzy - otwarty na inne akweny przez Kanał Elbląski, z dużą infrastrukturą i mnogością portów. Zimą na Zalewie Wiślanym królują bojery.

Nad zalewem i w jego najbliższym sąsiedztwie położone są ciekawe miasta z ich atrakcjami: Elbląg, Frombork, Braniewo, miejscowości Mierzei Wiślanej: Piaski, Krynica Morska, Kąty Rybackie, Sztutowo.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0